A Virágvasárnap kiváló alkalom arra, hogy szeretteiddel, köztük a család többi tagjával töltsél időt. Idén virágvasárnap egybeesik a katolikus húsvétkor április 2-ával, az ortodoxoknál pedig április 9-ével, ami egyben a húsvét előtti egyik legfontosabb ünnep. Az ünnepnek ortodox szemmel nézve Jézus jeruzsálemi bevonulására való emlékezés szerepe van, ma pedig számos olyan hagyományt és szokást fog össze, amelyet nemcsak falun, de különösen a városban máig őrzött. Tarts velünk és fedezz fel néhány ilyen hagyományt, hogy megfelelően felkészülhess a Virágvasárnapra!
Mi a Virágvasárnap ünnep története?
Az Virágvasárnap neve az ókorból származik, amikor a római virágistennőt, Flórát ünnepelték ugyanazon a napon. Így vette fel napjainkban az ünnep a nevet, és egyre több szokás és hagyomány megjelenését idézte elő. Ugyanakkor a virágok egy keresztény ünnepet képviselnek, amely a Megváltó Jézus Krisztus Jeruzsálembe való bevonulására emlékezik.
Melyek Virágvasárnap leghíresebb hagyományai?
A múltban létező szokások közül sok aktuális a Virágok Ünnepével kapcsolatban. A legfontosabb és leggyakoribb ilyen hagyományok közé tartozik:
-
A lányok megkeresése, hogy az adott évben összeházasodnak-e – ez a hagyomány egy mai hagyomány, és különféle eljárások segítségével derítik ki, hogy férjhez mennek-e az év végéig;< /p>
-
A március elején viselt márciuska elhelyezése a virágzó fa ágaira – rózsabokorra is felhelyezhető;
-
Hajadon lányok által beoltott körtefa alá tiszta inget és tükröt helyeznek – ez a hagyomány Bánságban és Erdélyben általános. Amint felkel a nap, a két tárgyat bűbájban kell használni, hogy növeljük a szerencse esélyét az egészségben és a szerelemben;
-
Éjfélkor vízben főzni a bazsalikomot – másnap reggel a vizet a lányok fejmosásra használják, hogy a hajuk szép és fényes legyen. A maradék vizzel egy körtefa tövét kell megöntözni, hogy a virágzó körte elcsábítsa a fiúk tekintetét.
Melyek a virágvasárnap leghíresebb babonái?
Az ország különböző vidékein gyakran megfigyelhető hagyományok mellett számos babona is létezik, amelyeket virágvasárnap érdemes elkerülni. Ezek közé tartozik:
-
A virágnapon tilos a fejmosás – az írások szerint Virágnapon csak varázsolt és szenteltvízzel lehet fejetmosni. Ellenkező esetben év közben kifehérednek az érintett hajszálak;
-
Faültetés egy héttel a Virágvasárnap előtt tilos – ehhez hasonlóan ebben az időszakban nem tanácsos fát ültetni, tekintettel arra, hogy a fák nem hoznak gyümölcsöt, csak virágot;< /p>
-
A forró nyarat a békák éneke határozza meg – ha a békák nem énekelnek a virágvasárnapig, a meleg évszak nem lesz szép egész évben.
Ezek az információk rendkívül értékesek, és segítenek nekünk abban, hogy megfelelően felkészülhessünk a Virágvasárnapra!