Minket, románokat a legtöbbet bulizó népként ismernek az egész világon. Függetlenül attól, hogy könnyű vagy nehéz dolgunk, minden alkalomra jól érezzük magunkat, legyen szó ünnepről vagy akár ünneppé tesszük. Október vége felé közeledünk, tehát közeledünk Halloweenhez. De mit tudunk erről az ünnepről? Honnan származik és mit jelent?
Ezt az ünnepet amerikainak ismerjük, de Amerikába is az 1840-es években a kontinensre letelepedett bevándorlási hullám hozta. Ez az ünnep az ókori kelták idejére nyúlik vissza. A Halloween eredete a katolikus egyházból származik, és november 1-jén ünneplik. Ezen a napon ünneplik a katolikusok „Mindenszentek napját”. De az ókori kelták ideje óta az ünneplést október 31-ről november 1-re virradó éjszaka tartják. A kelták azt hitték, hogy ezen az éjszakán a holtak szellemei visszatérnek az élők közé. És mivel az élők nem akartak megszállni, a legijesztőbb jelmezekbe öltöztek, és az utcákon sétáltak, hogy elűzzék a szellemeket.
Innen származik a sütőtök faragásának és a gyertya elhelyezésének hagyománya is. A töknek ijesztőnek is kell lennie, hogy elűzze a gonosz szellemeket. Hogyan ünnepeljük a Halloweent? Romániában ezt az ünnepet „halottak napjának” nevezik, és november 1-jén tartják. A múlt század végén az ünneplés lendületet vett, és sokkal több ország vette át a hatalmat. Ma a Halloween nagy népszerűségnek örvend, és nagy pompával ünneplik. Ebből az alkalomból igazi karneválokat rendeznek, maszkos bulik, ijesztő jelmezek, maszkok, nagy odafigyeléssel és stílusosan gyártva. A Halloween jelmezek készítése igazi művészet, hiszen mindenki a lehető legeredetibbre vágyik, ezért a jelmez kézzel készül és a legapróbb részletekre is nagy figyelmet fordítanak. Egy ilyen bulin találkozol boszorkányokkal, zombikkal, vámpírokkal, múmiákkal, szellemekkel és a felejthetetlen, gyertyával kivájt töklámpással, amelynek szája, orra és szeme van.
Hasonló ünnepség az ortodoxoknál is megtalálható, nevezetesen Szent András. Hamarosan az ortodox keresztény ünnep jelentőségéről is írok „Szent. Andrej", aki gyors léptekkel közeledik. A Halloween tehát nemzetközileg ismert ünnep. A Szent András sokkal ismertebb változata, ahogy február 14-e a "Valentin-nap", amikor is rögtön február 24-én ünnepeljük ennek az ünnepnek a román változatát "Dragobetele". És mint mondtuk, szeretünk ünnepelni, így nem hagyunk ki egyetlen lehetőséget sem.