Romániában gazdag kulturális örökség és változatos esküvői hagyományok találhatók, amelyek különböző régiókban és közösségekben változnak. Íme néhány hagyományos esküvői szokás, amelyek gyakran előfordulnak Romániában:
-
"Cununia" ceremónia: Ez a hivatalos polgári és vallási esküvői szertartás, amelyet egy hivatalos képviselő végzi, általában egy templomban. Tartalmazza az esküvői fogadalmak és gyűrűk cseréjét.
-
"Hora" tánc: A "Hora" egy hagyományos körkörös tánc, amelyet esküvőkön és más ünnepi alkalmakkor járnak. A vendégek kéz a kézben táncolnak körben, szinkronizált mozgással.
-
"Mireasa" (Menyasszony) előkészületek: Az esküvő előtt a menyasszony haját általában fonják, virágokkal díszítik, és fátyollal fedik le. A menyasszony anyja vagy egy női rokon segíti felöltözni a hagyományos esküvői ruhába, amely régiótól függően változhat.
-
"Socrii" (A házastársak szülei) találkozása: Az esküvő előtt a vőlegény szülei meglátogatják a menyasszony otthonát, hogy megismerjék a menyasszony szüleit és ajándékokat ajánljanak fel. Ez formális bemutatkozásnak szolgál, és kapcsolatot teremt a két család között.
-
"A menyasszony elrablása": Néhány régióban szokás, hogy a vőlegény és barátai "elrabolják" a menyasszonyt otthonából. Játékosan tárgyalnak a menyasszony családjával, általában tréfás párbeszédet és szimbolikus ajándékokat felhasználva, amíg engedélyt nem kapnak arra, hogy magukkal vigyék az esküvő helyszínére.
-
Hagyományos öltözék: Romániában számos hagyományos esküvői viselet található, amelyek a régiótól függenek. Például Erdélyben a menyasszonyok gyakran hordanak hímzett fehér blúzokat, színes kötényeket és virágos fejdíszeket. A vőlegény hagyományos mellényt és kalapot viselhet.
-
Hagyományos ételek és italok: A román esküvők híresek finom konyhájukról. Hagyományos ételek, mint például a sarmale (húsos és rizses töltött káposzta), mici (grillezett darált hús tekercsek) és cozonac (édes kenyér) gyakran kerülnek felszolgálásra. Italok közül népszerűek a tuica (szilvapálinka) és a helyi borok.
-
Pénztánc: Az esküvői fogadáson általában sor kerül a "Pénztáncra". A férfi vendégek kisebb összeget fizetnek, hogy táncolhassanak a menyasszonnyal, pénzt tűznek ruhájára vagy helyeznek a kötényébe. Ez a gesztus segítségül szolgál a friss házasoknak, hogy elindulhassanak a házasságban.
-
Esküvői játékok és babonák: Az esküvői fogadáson különböző játékokat és rituálékat végeznek, hogy szerencsét hozzanak a pár számára. Például a menyasszony és a vőlegény részt vehetnek egy "tortaszerelési" versenyben, vagy a menyasszony szeme bekötve megpróbálhatja megismerni a vőlegényt a kéz érintésével.
Ezek csak néhány példa a romániai esküvői hagyományok közül. Fontos megjegyezni, hogy a gyakorlatok változhatnak a régió, etnikai hátter és a házasulandó pár személyes preferenciái szerint.