A legtöbb hívő számára a húsvét a legfontosabb keresztény ünnep. Idén az ortodox húsvét április 16-ra esik, míg a katolikus húsvét április 9-én van. Ez az ünnep alkalmas arra, hogy otthont rendezzünk, hagyományos ételeket készítsünk, és mindenekelőtt arra, hogy időt töltsünk önmagunkkal, és jobban megértsük, hogyan élhetjük meg ezt a belső békét. Annak ellenére, hogy a húsvét megünneplése tájegységenként eltérő szokásokban és hagyományokban bővelkedik, ennek az eseménynek egy kicsit más jelentősége van. Tartson velünk, és fedezze fel, mely hagyományokat jó ismerni, még a húsvéti ünnep előtt!
Piros színű tojások festése (és nem csak)
A húsvéti ünnepek során messze a leggyakoribb hagyomány a tojásfestés. A húsvéti asztalon viszont nélkülözhetetlenek, és legtöbbször piros színűek. Az idők során a színük megváltozott és meglehetősen változatos volt, ezért manapság a tojásokat a preferenciáktól függően különböző színekre festik.
Vallási szempontból a húsvét szokása abból a pillanatból származik, amikor a Megváltó Jézus Krisztust nagypénteken keresztre feszítették. Amikor Szűz Mária eljött, hogy lássa őt keresztre feszítve, egy kosár tojással volt nála, amely vörös lett a vérétől. Ez az oka annak, hogy a néphagyomány szerint a piros tojás a szerencse szimbóluma.
Sőt, minden húsvét reggel tanácsos megmosni az arcunkat azzal a vízzel, amelybe a piros tojásokat helyezték, néhány ezüstpénz mellett. Egy érdekes szokás szerint ha valaki húsvét reggelén talál egy tojást két sárgájával, hamarosan összeházasodik.
A húsvéti tojások összecsapása
Miután a tojásokat ízlés szerint különböző módon megfőzték és festették, az egyik legrégebbi húsvéti hagyomány tiszteletben tartására használják. Így amikor szeretteinkkel együtt vagyunk az asztalnál, az első rántottát minden családtaggal meg kell osztani. Továbbá fontos leszögezni, hogy az első megütendő és feltört tojást a családfővel kell kezdeni. Amint megtisztítja az egész tojást, megosztja, és egy időben elfogyasztja a család többi tagjával.
Új ruhák vásárlása
Rögtön a húsvéti ünnep előtt javában zajlik a ruhavásárlás, és ez szorosan összefügg a jól ismert hagyományokkal, különösen nálunk. Éppen ezért a szokásoknak megfelelően húsvét első napját új ruhával kell köszönteni, ez a gesztus mindannyiunk testének és lelkének megújulását jelképezi.
Minden hagyománynak és szokásnak az a szerepe, hogy sokkal jobban megszervezzük magunkat, és ne csak testünket, de főleg lelkünket is felkészítsük a húsvéti ünnepre!