December hónapban a legtöbb ház bejárati ajtaján zöld fenyőkoszorú található, amelyet különféle színes elemekkel díszítenek, amelyek minden tekintetet vonzanak. Ha manapság pusztán dekoratív szerepe van is, a karácsonyi koszorú jelentése erős, és keresztény gyökerei vannak. Ez a hagyományos díszítés az ókori Róma és Görögország létezésére vezethető vissza, és a két terület győzelmének és hatalmának kiemelkedő szimbóluma. Egészen karácsonyig a koronát a Görög Játékokat megnyerő sportolók díszítésére használták. Ezeket korábban vadzellerrel, olajbogyóval és fenyővel, vagy levelekkel és virágokkal díszítették, de ez utóbbit más alkalmakkor is kínálták. Például a Perzsa Birodalomban csak az államban nagy jelentőségű személyek viselték.
Mit jelent a karácsonyi koszorú?
Jelenleg a karácsonyi koszorúk a téli ünnepek leggyakoribb szimbólumai. Az otthonok bejáratánál minden ajtón találkozhatunk velük, gyakran friss fenyőágakból és különféle dekorációkból nyerik, amelyek isteni megjelenést, köztük különleges illatúak lehetnek.
A karácsonyi koszorú fő szimbóluma a kör alakú, amely az örökkévalóságot, a hatalmat és az örök életet jelzi. Mivel nincs eleje és vége, a karácsonyi koszorú implicit módon az emberi életet szimbolizálja, amely kör alakú. Ezenkívül a zöld terhes árnyalata az egységhez és az örökkévalósághoz asszimilálódik, mivel egyben keresztény szimbólum is, amely a Jézus Krisztus által elszenvedett szenvedéshez és a halál feletti diadalhoz kapcsolódik.
Az írások szerint a fenyő hegyes levelei eleinte Jézus Krisztus által a kereszten viselt töviskoronát juttatták volna eszünkbe, a földgömbök pedig a vércseppeket.
Mi a karácsonyi koszorú szerepe télen?
A téli ünnepek alkalmával a bejárati ajtón vagy akár az ablakon elhelyezett koszorú a család felhívása a karácsonyi hangulatra. Így azt várják tőle, hogy belépjen a házba, és szerencsét hozzon a házigazdáknak, ez a szokás az ókori Róma óta gyökerezik. Akkoriban a koronák jelen voltak az ajtókon a háborús győzelem jeleként.
Ugyanakkor az ókori görögök hagyománya volt, hogy az odaadás jelképeként virágkoszorút akasztottak szeretett emberek ajtajára.
A zöld és a piros szín szerepe a karácsonyi koszorúban
A karácsonyi koszorúk manapság rendkívül sokoldalúak, és nem csak a díszítés, hanem a felhasznált árnyalatok tekintetében is különböznek egymástól. Ugyanakkor a zöld és a piros is a leggyakoribb, valódi szimbolikus jelentéssel bírnak. Például a zöld egybeesik a lélek örök életével, különleges szereppel bír. A vörös a vért jelképezi, amelyet Jézus Krisztus ontott a kereszten, jelezve a szenvedést és a meghozott áldozatot.
A karácsonyi koszorúk mindannyiunk számára mindig a béke és az öröm jelét közvetítik, függetlenül attól, hogy természetes anyagokból, kézzel vagy automatizáltan készültek!