A karácsony az év egyik legjobban várt ünnepe, amelyet a világ számtalan országában ünnepelnek. A karácsonyfa viszont nélkülözhetetlen szimbólum a decemberi hónapban, hiszen minden otthonba képes elvinni a karácsony hangulatát és megszépíteni otthonunkat. Emellett sokunk számára a karácsonyfa feldíszítése a legszebb hagyomány, amelyet évről évre szigorúan követünk. Érdekes azonban megtudni, honnan származik ez a szokás, és milyen régi.
Mi a karácsonyfa díszítésének története?
A karácsonyfa feldíszítése a germán törzsektől átvett hagyomány, amelyet a mai díszítésekkel díszítettek. A szokás csak az elmúlt évezred közepén került hagyományunkba, és különleges jelentéssel bír. Például a karácsonyfa háromszög alakú formája a Szentháromságot jelképezi, míg a díszítéshez használt díszek gazdagságot és tudást jelképeznek, hasonlóan az Édenkertben található szent fához. A tudás gyümölcseként ismert alma is jelen volt itt.
Még a dákoknál is megvolt az a szokás, hogy a fenyőt egy esküvőn vagy egy ember temetésén vágták ki. Mindkét helyzetben édességgel és különféle díszekkel díszítették, jelezve, hogy az istenség összeolvad a természettel.
Mit jelent a karácsonyfa?
A legtöbb hagyomány szerint a fa, amelybe gyümölcsöt, gyertyát, diót, virágot és szalagot helyeznek, az élet fája, amely szerencsét és jó előjelet hoz minden otthonba. A fenyő különösen a népművészetben nagyon elterjedt, a törlőkendőkben, a ii-ben és a szőnyegekben található szimbólum.
Ma a karácsonyfa-díszítés hagyománya sok család számára örömteli pillanatot jelent, függetlenül attól, hogy milyen környezetben élnek. Az írások szerint a fát legtöbbször a Mikulás hozza az éjszaka folyamán, amikor a kicsik alszanak. A díszítés azonban az utóbbi időben családi hagyománnyá vált, amelyben minden tag részt vesz.
Különös jelentéssel bírnak a karácsonyfa díszítésére használt díszek is, ezek között említjük a Szent Gyermek születését hirdető angyalokat. Ugyanakkor a fa tetején lévő Csillag Jézus születésének hírnöke.
Melyek a hagyományok hazánkban?
A karácsonyfa feldíszítése korábban kiemelkedő tevékenység volt december 24-én este. Ez a hagyomány módosult, mivel a fenyőket különböző időpontokban díszítik, az egyes családok ízlése szerint.
Hazánk területén a fa a karácsonyi ünnepek után napokig a házban marad. Ez egy rendkívül fontos szezonális dekoráció, amelyet általában Vízkereszt előtt eltávolítanak a házból. Régebben a téli ünnepek után a ház fűtésére használták, a belőle visszamaradt fát a kályhába rakták. Ez a tevékenység újabb nosztalgiával teli, hiszen a házba bevitt és a téli ünnepek alatt használt karácsonyfát száműzték az új évre.